OSNOVNA MUZIČKA ŠKOLA
NAJČEŠĆA PITANJA O MUZIČKOJ ŠKOLI?
1. Šta je osnovna muzička škola?
Školovanje u muzičkoj školi traje šest godina za većinu instrumenata.
Svaki učenik muzičke škole u prvoj polovini svog školovanja pohađa 2 predmeta (instrument i solfeđo) i ima po 2 časa nedeljno iz oba predmeta. Časovi solfeđa se odvijaju u grupi, a nastava instrumenta je individualna. Časovi su najčešće raspoređeni u 2 dana tokom nedelje (u suprotnoj smeni od nastave u osnovnoj školi). Od 4. razreda dobijaju predmet orkestar, hor ili kamerna muzika (2 časa nedeljno). U rasporedu ova nastava ne mora biti vezana za ostale časove. U završnom razredu učenici pohađaju i nastavu teorije muzike. Pohađanje nastave je OBAVEZNO. U toku školske godine učenici nastupaju na koncertima, polažu smotre, a na kraju školske godine izlaze na godišnje ispite. Ocene se upisuju u đačke knjižice za muzičku školu i za uspešno završene razrede dobijaju svedočanstva.
U pripremnom razredu nastava se izvodi dva puta sedmično u večernjim terminima.
Muzička škola ne spada u obavezno obrazovanje. Međutim, mnoga deca i roditelji to shvataju isuviše ležerno, te kada upišu muzičku školu, smatraju neobavezno pohađanje nastave i ispunjavanje određenih zahteva i izazova koju donosi nastavni plan i program. Upisani đaci moraju redovno pohađati nastavu i ispunjavati obaveze prema nastavnom planu i programu. Pre upisa deci treba objasniti da muzička škola nije hobi, već ozbiljna škola koja zahteva učenje i vežbanje.
2. Kad je pravo vreme za upis?
Na ovo pitanje ne postoji neki univerzalni odgovor. Okvirno, decu od 8, 9 ili 10 godina upisujemo u školu, kako bi nastavu muzičke škole ispratila uporedo sa osnovnom školom koju pohađaju. Na spremnost deteta za upis na neki od instrumenata, utiču mnogi faktori: zainteresovanost deteta za muziku, određene fizičke predispozicije, stepen razvoja muzičkog sluha, razvijena motorika, memorija, komunikativnost, i slično.
S obzirom na usklađenost završetka osnovnog školovanja sa završetkom niže/osnovne muzičke škole, a zbog ograničenih kapaciteta škole, deca koja u septembru kreću u treći i niže razrede osnovne škole upisujemo u pripremni razred, a deca koja polaze u četvrti razred osnovne škole upisujemo u prvi razred osnovne muzičke škole.
Deca koja su „zakasnila“ sa pravovremenim upisom u muzičku školu mogu da izađu na prijemni ispit, ali će se njihov upis izvršiti tek ako se ukaže mogućnost, to jeste ako škola ne popuni kapacitete.
3. Kako da znam da je dete talentovano?
Pojedina deca već sa 2-3 godine ispoljavaju izrazit talenat za muziku. To možemo da uočimo ako deca vrlo često plešu, skaču, igraju i pevuše i tapšu rukama kada čuju muziku. Takva deca vrlo lako pamte melodije koje čuju i u stanju su da ih reprodukuju.
4. Koji instrument odabrati?
Izbor instrumenta se često nameće sam po sebi, odnosno deca imaju izričitu želju da sviraju neki instrument, što je najbolja i najlakša opcija za roditelje. Međutim, vrlo često deca ne znaju šta žele, i zahtevaju instrumente koji su najpopularniji, po inerciji.
Napominjemo da je svake godine najveće interesovanje kandidata za klavir i gitaru. Stoga, molimo roditelje da se potrude da svoju decu informišu i o drugim instrumenatima, njihovim karakteristikama i mogućnostima kako bi se na listi želja našli i ostali instrumenti kojima škola raspolaže, a na kojima je šansa za upis veća.
U našoj školi postoje odseci za sledeće instrumente: violina, viola, violončelo, kontrabas, gitara, tambura, klavir, truba, horna, trombon, oboa, klarinet, saksofon, flauta, harmonika.
5. Šta je potrebno za prijemni ispit?
Pre svega, potrebno je popuniti prijavu za upis u osnovnu muzičku školu na kojoj ćete napisati dva izbora instrumenta (prvi izbor je prioritet i po tome će se rangirati dete). Potrebno je doneti fotokopiju rodnog lista kandidata. Nakon toga, dete dobija termin prijemnog ispita, koji je uvek krajem školske godine, a tačne datume određuje škola.
Naglašavamo da polaganje prijemnog ispita ne zahteva prethodnu pripremu, jer se testiraju isključivo prirodne sposobnosti kandidata. Potrebno je da dete odabere pesmicu koju će otpevati pred tročlanom komisijom. Prema tome, komisija ocenjuje sluh, intonaciju, opseg tona, memoriju, ritam i ostale elemente muzičke sposobnosti.
SREDNJA MUZIČKA ŠKOLA
Prijave i prijemni ispit za srednju školu biće održan kada Ministarstvo prosvjete i kulture RS raspiše konkurs za upis. Tada će biti poznati svi datumi, koje će i naša škola poštovati, te blagovremeno objaviti na sajtu škole i fejsbuk stranici.
Za to vreme, naši profesori će održati onlajn pripremnu nastavu za što lakše savladavanje prijemnog ispita, za sve zainteresovane đake. Pripremna nastava će se održati u periodu od 18. 5. do 22. 5. 2020. godine.
Svi zainteresovani za pripremni nastavu, mogu se prijaviti na mejl adresu ms01.pom.direktora@skolers.org (u mejlu napisati lične podatke, kontakt telefon, te smjer za koji ste se odlučili). Takođe, sva eventualna pitanja i nedoumice možete razrešiti postavljanjem pitanja na istu mejl adresu.
KRATAK VODIČ O SREDNJOJ MUZIČKOJ ŠKOLI
Dragi učeniče,
Približava se završetak tvog školovanja u osnovnoj školi, a samim tim i početak jednog novog razdoblja u tvom životu, uzbudljivog i po mnogo čemu drugačijeg. Ulazak u svijet srednje škole donosi nove izazove, nove prijatelje, vjerovatno i ljubavi, ali i sasvim nove i ozbiljnije školske zadatke. Pred tobom se nalazi velika i ozbiljna životna odluka: koju srednju školu odabrati? Znamo da nije svima jednostavno donijeti ovu odluku, da ona nosi sa sobom mnoga pitanja, strahovanja i dileme. Izbor srednje škole je put u tvoje dalje školovanje za zanimanje kojim želiš da se baviš, za izgradnju tvoje profesionalne karijere.
Zašto muzička škola?
Srednja muzička škola „Vlado Milošević“ traje četiri godine i ono što je razlikuje od ostalih srednjih škola je da ti, pored uobičajenog opšteg znanja, nudi i znanje iz oblasti muzike. Dakle, ako voliš muziku i želiš njome da se baviš u životu, ova škola može da ti pomogne. U našoj školi organizujemo i pripreme za prijemni ispit, gdje naši profesori mogu raditi sa tobom, pripremiti te da savladaš „prepreku“ koja se zove prijemni ispit i upišeš se u našu školu.
U muzičkoj školi postoje sljedeći odsjeci: INSTRUMENTALNI i TEORETSKI. Vjerovatno se pitaš šta je to. Jednostavno rečeno: i kao muzički izvođač i kao muzički saradnik – teoretičar znaćeš da sviraš određene istrumente i naravno da, nađeš zaposlenje u različitim sferama društva koji njeguju muzičku kulturu. Nakon završene muzičke škole, možeš upisati Muzičku akademiju, kako bi nastavio svoje muzičko obrazovanje, ali možeš upisati i bilo koji drugi fakultet, kao poslije svake četvorogodišnje srednje škole. Sa stečenim muzičkim obrazovanjem možeš se zaposliti u svim životnim sferama koje imaju doticaj sa muzikom i muzičkom kulturom:
♪ u pozorištu
♪ na radiju
♪ na televiziji (kao muzički urednik ili ton majstor)
♪ možeš svirati u različitim orkestrima
♪ kao šef orkestra u raznim udruženjima
♪ u muzičkom studiju
♪ kao stručni saradnik u predškolskim ustanovama
♪ kao dirigent hora
♪ možeš se baviti poslovima održavanja i popravke instrumenata
♪ možeš raditi u školi
Pored svega gore navedenog, želimo naglasiti da će te profesori i starije kolege učenici srdačno dočekati, i na zajedničkim časovima nastave hora i orkestra, prenositi svoja iskustva.
Nadamo se da ćeš nam doći da zajedno uživamo u otkrivanju svijeta muzike!!!
Muzika ima značajan uticaj na razvoj djece, posebno u ranoj fazi odrastanja. Uvođenje muzike u život djeteta od samih početaka može imati izuzetno pozitivan uticaj na emocionalni razvoj, kognitivne sposobnosti i socijalizaciju.
Razvoj Fine Motorike i Koordinacije
Sviranje instrumenata ili bavljenje pjevanjem u ranom djetinjstvu podstiče razvoj fine motorike i koordinacije. Male ručice koje istražuju dirke klavira ili gudala violine podstiču razvoj preciznosti i kontrole pokreta, dok ritmičko tapkanje ili udaranje u bubanj podstiče koordinaciju pokreta cijelog tijela.
Kognitivne Prednosti
Istraživanja su pokazala da izloženost muzici u ranom djetinjstvu može poboljšati kognitivne sposobnosti. Muzičko obrazovanje podstiče razvoj mozga, posebno u oblastima kao što su pamćenje, koncentracija i rješavanje problema.
Emocionalna Izražajnost i Socijalizacija
Muzika je jedan od najizražajnijih načina iskazivanja emocija. Učenje izraza kroz pjesmu ili sviranje instrumenta pomaže djeci da bolje razumiju i izraze svoja osjećanja. Takođe, grupno sviranje ili pjevanje u horu podstiče socijalizaciju i razvoj timskog duha.
Uloga Pripremnog Razreda
Kako bismo pripremili djecu za bavljenje muzikom i omogućili im da razvijaju sve ove korisne sposobnosti, upisujemo ih u pripremni razred. Ovo je prilika da se kroz igru, osnovne muzičke aktivnosti i upoznavanje sa osnovama muzike pripreme za dalje školovanje i istraživanje sveta muzike. U pripremni razred upisujemo djecu koja sa septembrom kreću u treći razred u osnovnoj školi (izuzetno i mlađu djecu). Predaja dokumenata za upis u pripremni razred je, uglavnom u posljednjim sedmicama tekuće školske godine. Učenici nemaju prijemni ispit za upis u pripremni razred.
Uvođenje muzike u život djeteta u ranoj fazi razvoja može imati dubok i dugotrajan uticaj. Pored razvoja fine motorike i kognitivnih sposobnosti, muzika podstiče emocionalnu izražajnost i pomaže u socijalizaciji. Pripremni razred je prilika da se djeca pripreme za ovo muzičko putovanje i otvore vrata neiscrpnim mogućnostima.
Prvi direktor škole i ujedno nastavnik violine i solfeđa bio je Vlado Milošević po kojem današnja Muzička škola i nosi naziv…. →
© Copyright 2022 | Umjetnička škola | All Rights Reserved | Powered by Web dizajn – S